REKLAMA [B] - Autopromocja
Choszczno żegna stare piece. Gmina w Zachodniopomorskim Programie Antysmogowym
Gmina Choszczno przystępuje do Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego, a mieszkańcy stoją przed szansą wymiany przestarzałych źródeł ciepła na mniej szkodliwe dla środowiska. Mogą otrzymać na ten cel grant w wysokości 7,5 tys. zł. W czwartek, 1 października 2020 r. zawarto umowę dotacyjną. Podpis na dokumentach złożyli: członek Zarządu Województwa Anna Bańkowska oraz burmistrz Robert Adamczyk.
 
Zachodniopomorski Program Antysmogowy to autorskie, pilotażowe przedsięwzięcie przygotowane w Urzędzie Marszałkowskim. Finalnie, dzięki niemu w całym regionie zostanie wymienionych ponad 2,5 tys. przestarzałych źródeł ciepła w regionie. Piece węglowe lub kotły na węgiel zastępowane są nowymi mniej emisyjnymi jednostkami wytwarzającymi ciepła. W pierwszej kolejności realizowane są podłączenia do istniejącej sieci ciepłowniczej lub zastąpienie zlikwidowanego źródła nową jednostką wytwarzania energii cieplnej (na jednostkę wytwarzającą energię ze spalania gazu dotyczy to obszarów zgazyfikowanych-tam gdzie korzystanie z energii gazowej jest uzasadnione ekonomicznie),a w drugiej kolejności inne źródła ciepła spełniające obecne normy. W budynkach jednorodzinnych prowadzona jest także niezbędna termomodernizacja energetyczna - docelowo prace prowadzone będą w ponad 400 obiektach w całym województwie.
 
Gmina Choszczno do programu oficjalnie przystąpiła 1 października 2020 r.
 
– Od wielu lat Pomorze Zachodnie stawia na ekologię. Walkę ze smogiem wzięliśmy sobie mocno do serca i chcemy, żeby jak najwięcej samorządów mogło korzystać ze wsparcia naszej inicjatywy.   W pierwszym rozstrzygnięciu Gmina Choszczno znalazła się na liście rezerwowej, ale po ponownym przeanalizowaniu finansów oraz potrzeb zachodniopomorskich gmin, zdecydowaliśmy o zwiększeniu alokacji w tym konkursie i samorząd mógł otrzymać wsparcie. Dzięki tej decyzji dotacje otrzymają także: Gmina Barwice, Gmina Dziwnów i Gmina Stare Czarnowo – wyjaśnia członek Zarządu Anna Bańkowska.
 
Przedstawiciele gminy Choszczno zakładają, że przestarzale źródła ciepła zostaną wymienione w 100 budynkach lub lokalach. Zostanie  wykonanych także 115 świadectw charakterystyki energetycznej. Gmina otrzyma na ten cel ponad 800 tys. zł. wsparcia z eurofunduszy Regionalnego Programu Operacyjnego WZ.
 
Zachodniopomorski Program Antysmogowy to tzw. projekt parasolowy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności gminy składały wniosek o dofinansowanie ze środków RPO WZ. Następnie, po rozstrzygnięciu konkursów (oddzielnie na wymianę pieców  i termomodernizację)  przez Urząd Marszałkowski, mieszkańcy składają uproszczone wnioski o pomoc finansową już w swoich miejscowościach.
 
Pierwsza umowa dotacyjna w programie została podpisana w lutym 2020 r.
 
źródło:WZP.pl
05-10-2020 Redakcja

Dodaj komentarz

Reklama [C] - GBS Bank
PEŁCZYCE Pogoda

OGŁOSZENIA

FIRMA

REKLAMA 1 - MARAL-HURTOWNIA BHP
REKLAMA 1 - MARAL-HURTOWNIA BHP

SONDA

Czy podoba Ci się portal ePełczyce.pl?

TAK
NIE