Urząd jeszcze piekniejszy

Dobiegła końca renowacja zabytkowego budynku Urzędu Miasta w Drawnie, która odbyła się z unijnym wsparciem z PROW 2014-2020. W uroczystym otwarciu obiektu, 22 stycznia 2020 r., uczestniczył wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz.

Zabytkowy budynek powstał pod koniec XIX w. Jest to przykład ceglanej budowli publicznej typowej dla tego okresu.

- Zabytki są wizytówką miejscowości, często stanowią cel wycieczek. Przedstawiają historię, pokazują jak kiedyś żyli ludzie. To dziedzictwo kulturowe, które jest ważnym dorobkiem minionych pokoleń. Cieszę się, że unijne środki pozwoliły na renowację kolejnego zabytkowego miejsca w naszym regionie - mówił wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz.

Fundusze, w wysokości pół miliona złotych, pozyskane z PROW 2014-2020, pozwoliły gminie Drawno  na poprawę stanu zabytkowego budynku byłego sądu, w którym obecnie mieści się Urząd Miasta. W obiekcie m.in. wykonano renowację elewacji, wymieniono posadzki oraz drzwi i okna, pomalowano i docieplono ściany. Przebudowano także toalety, pomieszczenia, korytarz na parterze i I piętrze oraz docieplono dach. Wykonano również prace instalacyjne dotyczące m.in. centralnego ogrzewania, ciepłej i zimnej wody, kanalizacji wewnętrznej czy oświetlenia. Całkowity koszt zadania to ok. milion złotych. 

Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego to jedno z zadań PROW 2014-2020, które Samorząd Województwa realizuje w ramach działania podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich.

Modernizacja zabytkowych obiektów pozwala na lepsze dostosowanie ich do potrzeb mieszkańców i turystów, tym samym zwiększa atrakcyjność turystyczną mniejszych miejscowości oraz przyczynia się do powstania nowych miejsc pracy.

Oprócz dofinansowania z PROW 2014-2020 Samorząd Województwa na ratowanie zachodniopomorskich perełek architektonicznych przeznacza także środki z budżetu województwa, od 2007 to już ponad 12 mln zł. Po raz pierwszy w tej perspektywie Unia Europejska uruchomiła na ten cel również środki Regionalnego Programu Operacyjnego, ok. 48 mln zł.

Źródło : Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego 

22-01-2020 Redakcja

Dodaj komentarz

Reklama [C] - GBS Bank
PEŁCZYCE Pogoda

OGŁOSZENIA

FIRMA

REKLAMA 1 - MARAL-HURTOWNIA BHP
REKLAMA 1 - MARAL-HURTOWNIA BHP

SONDA

Czy podoba Ci się portal ePełczyce.pl?

TAK
NIE